top of page

PRÍSPĚVKY A AKCE

1_edited.jpg

Toulavá zvířata nemají na výběr, nevybrala si být bezdomovci. Trpí každý den v mnoha ohledech. Je pravděpodobné, že nikdy nepoznají co je to domov a většina z nich umírá předčasnou, bolestivou smrtí. Opuštění zvířete je zneužití a zločin. Nikdy se nezbavujte vašich domácích mazlíčků a pokud můžete, pomáhejte těm méně šťastným, žijícím na ulici. Je úžasné, kolik lidí u nás pomáhá, krmí a kastruje venkovní kočičky, snaží se jim sehnat nové domovy a podporuje útulky... Pejsci se u nás téměř netoulají... Přesto je to stále málo, víc a víc zvířat je opuštěných, množených a týraných. Čím více nás bude pomáhat, tím více šťastných bytostí tu bude. Díky vám všem, co nejste k této problematice lhostejní...

20201215_163154.jpg

Dovolily jsme si, sdílet příspěvek paní Libušky Pelikanové z útulku Fousky z.s. Její informace jsou velmi důležité a plně se s nimi ztotožňujeme. Sdílejte a šiřte tyto informace, děkujeme.


Dnešním článkem bych ráda promluvila o tom, v čem žije velké množství lidí - mýtus, že KOČKA SE O SEBE DOKÁŽE POSTARAT SAMA. Toto mylné přesvědčení doprovází tisíce koček, které žijí venku, ve špatných podmínkách a trpí. Lidi si často pořídí kotě na chatu, aby se asi na chvíli pobavili a poté, když nastane zima, ze své chaty odjedou. Kočku nechají však v osadě se slovy - je to kočka, postará se o sebe sama.


V tento moment začíná pro každou kočku peklo. Bojuje se zimou, hladem, nemocemi, parazity a samotou. Kočky, které zachraňujeme, protože se staly obětí lidské nezodpovědnosti jsou vychrtlé, zablešené, mají masivní ušní svrab, jsou začervené, trpí rýmou, průjmem a zánětem horních cest dýchacích. Mnoho zvířat kvůli dlouhodobým špatným životním podmínkám zemřou. Sami a v bolestech. Stejně tak  opuštěná zvířata dokola rodí nová mláďata a začíná se tvořit kolonie kočiček, kterých může být za rok i dvacet. Lidem v zahrádkách a okolí začnou kočky vadit. Začnou na ně líčit všelijaké pasti, jsou na kočky hnusní, posílají na ně své psi a snaží se je všelijak zlikvidovat. Tyto kočky za to nemohou. Nemohou za to, že přestaly bavit své ,,majitele", kteří je odsoudili k životu plného trápení.


Kočka není volně žijící zvíře. Kočka patří do skupiny zájmového chovu stejně jako pejsek a péče by měla podle toho vypadat! Potřebuje kontakt, kvalitní stravu, veterinární péči a zázemí. Do naší organizace přicházejí kočky ve stavu, kdy bojujeme o jejich život. Jezdíme s nimi i v noci na veterinární pohotovost a dáváme všechnu energii na to, aby to ta kočička zvládla. Snažíme se napravit újmu, kterou zavinil bezohledný člověk. Bohužel jsou kočičky přemnožené a těch trpících je tak obrovské množství, že útulky nestíhají zvířata přijímat. Problematiku kočičích bezdomovců je potřeba řešit ve zdroji - množení koček a odmítání kastrací.


1) KASTRACE - je malý, rychlý zákrok za pár stovek, díky kterému kočka nepřivede na svět desítky koťat. Chrání znatelně kočky před nebezpečím, které vzniká kvůli toulání se v době páření. Limituje možnost nákazy smrtelnými onemocněními, které se přenáší mezi kočičí populací. Dalším velkým benefitem je ochrana kočky před záněty dělohy a zdravotním potížím.


2) KOUKEJTE KOLEM SEBE - pokud víte o opuštěném zvířeti a kolonii kočiček, které se v nějakém místě stahují a množí, kontaktuje obecní úřad. Poproste o zajištění kastračního programu pro tyto kočky. Případně kontaktuje organizaci ve svém okolí, která se stará o opuštěné kočky. Dnes má cenu i dát prosbu na sociální sítě. Zkrátka HLAVNĚ NEZAVÍREJTE OČI. Když v nějaké lokalitě zajišťujeme kastrace kočiček, lidi řeknou - ,,No jo, dřív tu byly jen dvě no, ale takhle se tady rozmnožily." a přitom, kdyby se někdo zajímal už o ty dvě kočičky, mohlo se předejít obrovskému počtu kočiček, které přežívají s bídou.


3) POMÁHEJTE LIDEM PEČUJÍCÍ O KOČIČÍ BEZDOMOVCE - hodně lidí, např. ve starobním důchodu pečuje o opuštěné kočky. Snaží se je aspoň krmit a sami si trhají od pusy. Nemají často přístup na internet a neví, na koho se obrátit. Pomozte jim kontaktovat organizace. Pomozte jim s cestou na veterinu, se zařízením kastrací koček, kupte pár konzerviček. Pomoc se dá všelijak. 


4) ADOPTUJTE KOČKY Z ÚTULKU - když budete adoptovat kočičku z útulku, nejen, že uděláte dobrý skutek a zabezpečíte zvířátku úžasný život. Adopcí uvolníte místo pro další kočičku z ulice, která potřebuje pomoc! Nepodporujte prosím množitele koček, kteří nechávají rodit své kočky i přes obrovské množství zvířat bez domova. Chovají se hůř než sobecky. Venku umírají zvířata a oni nechávají přivádět na svět další a další. 


BUĎTE ZODPOVĚDNÍ, KASTRUJTE SVÉ KOČKY A ADOPTUJTE ZVÍŘATA Z ÚTULKU. 

Kočky jsou úžasná stvoření. Jsou to krásné dámy v heboučkém kožíšku. Jejich skvělé vlastnosti se využívají i při felinoterapii, kdy pomáhají lidem s psychickými potížemi. Zaslouží si naši pozornost a lásku.


Děkuji všem, Libuška Pelikánová z útulku Fousky z.s.

1-1.jpg

This is your News Article. It’s a great place to highlight press coverage, newsworthy stories, industry updates or useful resources for visitors. Add a short summary, include links to relevant content and choose a great photo or video for extra engagement!

Příspěvky, akce: News
bottom of page